საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის არჩევნებზე სამონიტორინგო პროგრამის საბოლოო ანგარიში
საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ ავრცელებს საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის არჩევნებზე სამონიტორინგო პროგრამის საბოლოო ანგარიშს.
ანგარიშში შეჯამებულია არჩევნების პირველი და მეორე ტური, ისევე როგორც წინასაარჩევნო და აჩევნების შემდგომი პერიოდები.
წინასაარჩევნო პერიოდში, სამონიტორინგო პროგრამა განხორციელდა 6 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით, რომლებიც მუდმივ რეჟიმში აკვირდებოდნენ მიზნობრივი რეგიონების შესაბამის საარჩევნო ოლქებში არსებულ ვითარებასა და ელექტორალური ხასიათის ტენდენციებს. სამონიტორინგო პროგრამის ფარგლებში, ასევე შესწავლილ იქნა საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ეთნიკური უმცირესობების ელექტორალური ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით გაწეული საქმიანობა.
2018 წლის არჩევნების პირველ ტურზე (28 ოქტომბერი) არჩევნების დღის სამონიტორინგო პროგრამა განხორციელდა 190 მოკლევადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით და მოიცავდა 16 საარჩევნო ოლქს, კერძოდ: რუსთავის #20, გარდაბნის #21, მარნეულის #22, ბოლნისის #23, დმანისის #24, წალკის #25, თეთრიწყაროს #26, (ქვემო ქართლის რეგიონი), ბორჯომის #36, ახალციხის #37, ადიგენის #38, ასპინძის #39, ახალქალაქის #40, ნინოწმინდის #41, (სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი), საგარეჯოს #11 (კახეთის რეგიონი), ასევე ისნის #5 და კრწანისის #4 (თბილისი) საარჩევნო ოლქებს. შესაბამის საარჩევნო უბნებზე, დაფიქსირებულ იქნა 35 ინციდენტი, აქედან ნაწილი მითითების შედეგად აღმოიფხვრა, დაიწერა 13 საჩივარი.
მე-2 ტურს ორგანიზაცია აკვირდებოდა გარდაბნის #21, მარნეულის #22, ახალციხის #37, ახალქალაქის #40, ნინოწმინდის #41 და ისნის #5 საარჩევნო ოლქებს. 234 დამკვირვებლის საშუალებით. სულ დაფიქსირდა 42 ინციდენტი, რომელთაგან 5 შემთხვევაში დაიწერა საჩივარი, დანარჩენი აღმოფხვრილ იქნა სიტყვიერი მითითების საფუძველზე.
ანგარიში ასევე მოიცავს რეკომენდაციებს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, სამართალდამცავი სტრუქტურების, სამოქალაქო საზოგადოებრივი სექტორისა და პოლიტიკური სუბიექტებისთვის.
საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის არჩევნებზე სამონიტორინგო პროგრამა განხორციელდა საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, ეროვნული ღვაწლი დემოკრატიისათვის (NED), ა.შ.შ.-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და კანადის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
ანგარიშის შინაარსზე პასუხისმგებელია საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ და იგი შესაძლოა არ ასახავდეს საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, ეროვნული ღვაწლი დემოკრატიისათვის (NED), ა.შ.შ.-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და კანადის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მოსაზრებებს..

Final Report of the monitoring programme of the Presidential Elections of 2018 in Georgia
Public Movement “Multinational Georgia” (PMMG) is disseminating the Final Report of the monitoring programme of the Presidential Elections of 2018 in Georgia,
In the Final Report are summarized pre-election, Elections Day, Runoff Elections and post-elections periods.
The pre-election monitoring programme was implemented by 6 long-term observers who continuously monitored existing conditions and electoral trends in the respective constituencies of the target regions. In the scope of the monitoring programme were also studied the activities of election administration aimed at facilitating inclusiveness of ethnic minority voters in electoral processes.
The first round of elections 2018 (28 October) Organization observed 16 electoral districts, namely: #20 Rustavi, #21 Gardabani, # 22 Marneuli, #23 Bolnisi, #24 Dmanisi, #25 Tsalka, #26 Tetritskaro (Kvemo Kartli region), #36 Borjomi, #37 Akhaltsikhe, #38 Adigeni, #39 Aspindza, #40 Akhalkalaki, #41 Ninotsminda (Samtskhe-Javakheti region), #11 Sagarejo (Kakheti region), as well as #5 Isani and #4 Krtsanisi (Tbilisi) electoral districts through 190 short-term observers. At the relevant polling stations, 35 incidents were reported, part of which was eliminated as a result of the verbal objection, 13 complaints were filed.
For 28 November Runoff Elections PMMG carried out the monitoring of the Election Day proceedings in #21 Gardabani, # 22 Marneuli, #37 Akhaltsikhe, #40 Akhalkalaki, #41 Ninotsminda and #5 Isani electoral districts. In total, on the Elections Day, 234 short-term observers were deployed. 42 incidents have been revealed by the short-term observers of the PMMG and the organization has filed 5 complaints to the District Elections Commissions.
In addition, the Final Report contains specific recommendations for the Central Election Commission, law enforcement bodies, civil society sector and political subjects.
The monitoring programme of the presidential elections of 2018 in Georgia was carried out through the financial assistance of the Embassy of the Netherlands in GeorgiaNational Endowment for Democracy (NED), USAID/GeorgiaNDI Georgia the Canada’s Foreign Policy—Global Affairs Canada
The contents of this report are the sole responsibility of the PMMG and do not reflect the opinions of the Embassy of the Kingdom of Netherlands in Georgia, the National Endowment for Democracy, USAID, National Democratic Institute (NDI) and the Ministry of Foreign Affairs of Canada.