ტრენინგი თეთრიწყაროს მუნიციალიტეტში მცხოვრები მცირე და საშუალო ზომის მეწარმეებისათვის
საერთო სამოქალაქო მოძრაობამ „მრავალეროვანი საქართველო“ თეთრიწყაროში მოქმედი მცირე და საშუალო ზომის მეწარმეებისათვის ტრენინგები ჩაატარა. ტრენინგში, გარდა უკვე მოქმედი მეწარმეებისა, მონაწილოებას იღებდნენ თეთრიწყაროში მცხოვრები ახალგაზრდები,  რომლებსაც გააჩნიათ სურვილი/პოტენციალი ჩაერთონ ადგილობრივ დონეზე ტურიზმის განვითარების პროცესში და შესაბმისად დაგეგმონ და განახორციელონ სამეწარმეო საქმიანობა.
ტრენინგს უძღვებოდნენ ორგანიზაციის მიერ სპეციალურად შერჩეული ექსპერტები, მაკა ფირანაშვილი და ნოდარ გრძელიშვილი. ორივე მათგანს საკმაოდ დიდი გამოცდილება აქვს როგორც ტურიზმის მენეჯმეტის შესახებ საპროფესორო საქმიანობის, ასევე ტურისტული ბიზნესის წარმოებისა და განვითარების სფეროში საექსპერტო მოღვაწეობის კუთხით. გარდა მოწვეული ექსერტებისა, სატრენინგო სესიის 2 საათიანი მონაკვეთი დაეთმო მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის წარმომედგენელს, რომელმაც ტრენინგის მონაწილეებს განუმარტა საკრედიტო რესურსების მოძიების სამართლებრივი/პროცედურული მხარეები, ასევე ესაუბრა მცირე და საშუალო ბიზნესის განსავითარებლად აუცილებელი საკრედიტო რესურსების მობილიზების გზებსა და შესაძლებლობებზე.
ტრენინგი ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა. მონაწილეების მხრიდან მოხდა მათი ბიზნეს-გეგმების გაცნობა და ექსერტებთან ერთად დამუშავება. გარდა ამისა, გაჩნდა ახალი იდეები და გაიმართა ამ იდეების განხორციელების გზებზე მსჯელობა.
აღნიშნული ტრენინგი ჩატარდა პროექტის „ხელი შეეწყოს თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მძიმე სოციალური და ეკონომიკური კლიმატის გაჯანსაღებას ადგილზე არსებული ტურისტული პოტენციალის სრულფასოვნად გამოყენების გზით“ ფარგლებში, “გაეროს განვითარების პროგრამის” (UNDP)  ფინანსური მხარდაჭერით.

Training for small and middle-sized entrepreneurs of Tetritskaro.
Public Movement ,,Multinational Georgia’’ has organized trainings for small and middle-sized entrepreneurs of Tetritskaro. Youth, living in Tetritskaro and having the desire/capacity to engage in local tourism development process and accordingly to plan and carry out commercial activities were participating in training in addition to already existing entrepreneurs.
The training was conducted by specially selected experts Maka Piranashvili and Nodar Grdzelishvili. Both of them have big experience in teaching tourism management in universities, as well as in working as experts in business tourism. Apart from the invited experts, the training session was dedicated to the representative of the micro-financial organization. He talked about the ways of seeking for the credit sources and aspects of judiciary. He also discussed about the necessary financial resources for the development of small and medium businesses to mobilize the means and opportunities.
The training was conducted in interactive regime. Participants from their side had to present their business plans and process them together with experts. Due to this, new ideas had arisen and they were given the possible ways of implementation.
The mentioned training was held as a part of project ,,help the poor social and economic climate of the Municipality of Tetritskaro through the local tourist potential’’, financed by The United Nations Development Program (UNDP).