სიდა-ს წარმომადგენლები მარაბდაში PMMG-ის საცდელ ბაღებს ესტუმრნენ
„მრავალეროვანი საქართველოს“ (PMMG) ერთ-ერთი პროექტის ფარგლებში სოფელ მარაბდაში გაშენებულ საცდელ ბაღს 14 ივნისს სამოქალაქო განვითარების სააგენტოს (CIDA) წარმომადგენელი ესტუმრა.
CIDA-ს პროექტების მონიტორინგის, შეფასებისა და ანგარიშების მენეჯერმა რუსუდან მეტრეველმა პროექტის ფარგლებში უკვე დარგული ნერგები მოინახულა და ამასთან, ახალი ძირების დარგვის პროცესსაც დაესწრო.
პროექტი სახელწოდებით „ქვემო ქართლის განვითარების სტრატეგიის განხორციელების მხარდაჭერა სოფლის მეურნეობაში ინოვაციური მიდგომების დანერგვის გზით“ სოფელ მარაბდაში ჩვენი ორგანიზაციის მიერ შექმნილ საცდელ ბაღებში ქართულ და ევროპულ ბაზარზე ჯერ კიდევ დეფიციტურ და მზარდი მოთხოვნის ხილისა და კენკროვნების ჰიბრიდული და არაჰიბრიდული ჯიშების დარგვას ითვალისწინებს. ხილისა და კენკროვნების ჩამოტანილი ჯიშები ქართული ბაზრისთვის სრულებით უცხოა და მაღალი მოსავლიანობით ხასიათდება.
როგორც ცნობილია, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში ნერგების ღირებულების 70%-ს აფინანსებს, თუმცა, თანადაფინანსების ნუსხაში PMMG-ის აღნიშნული პროექტით გათვალისწინებული, საქართველოსთვის არატრადიციული, ჯიშების დასახელებები არ შედის.
„მრავალეროვანი საქართველო“ აღნიშნული პროექტით ცდილობს, ხელი შეუწყოს უკვე არსებულ ჯიშების ნუსხაში ახალი, საქართველოსთვის არატრადიციული ხეხილისა და კენკროვანი კულტურების დამატებას. სამომავლოდ, აღნიშნული პროდუქციის მოყვანა-რეალიზაციით, საქართველოს ევროპულ ბაზარზე დამკვიდრების მაღალი პოტენციალი ექმნება.
ამდენად, საქართველოს მეურნეობაში ხეხილის აღნიშნული ჯიშების შემოტანა სამომავლოდ როგორც ქვეყნის შიდა, ისე გარე ბაზარზე დიდი წარმატების მომტანი შეიძლება აღმოჩნდეს.
„მრავალეროვანი საქართველო“ აღნიშნულ პროექტს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.

The representative of Civil Development Agency (CIDA) has visited an experimental garden, established in the village of Marabda under the scope of one of the projects by Multinational Georgia (PMMG) in June 14.
The manager of CIDA’s project monitoring, rating and report Rusudan Metreveli has checked planted seedlings and attended the process of planting.
The project, titled ,,The Implementation of Support for Agriculture Through Introduction of Innovative Approaches in Kvemo Kartli’’ foresees planting in pilot gardens of the village Marabda, created by our organization, hybrid and non-hybrid fruits and berries which are still scarce and have growing demand in Georgian and European markets. Imported varieties of fruits and berries are unknown for the Georgian market and are characterized by high productivity.
As it is known, the project of the Ministry of Agriculture of Georgia ,,Plant the Future’’ finances 70% of seedlings; however, species not traditional for Georgia are not included in the list.
By the mentioned project ,,Multinational Georgia’’ is trying to contribute to the development of existing list by adding non-traditional, new species of fruits and berries. By the growing sales of mentioned production Georgia will gain big potential in the European market in the future.
Therefore, bringing the mentioned species of fruit trees in Georgian agriculture may be successful for both the domestic and the external market of the country.
,,Multinational Georgia’’ is implementing the project with the support of the United Nations Development Program (UNDP).